Brut Takas Nedir

Brüt Takas Uygulaması : 

Brüt takas uygulaması, Pay Senedi piyasasındaki olağandışı fiyat hareketlerini engellemek amacıyla, SPK tarafından hisse bazında getirilen bir tedbir uygulamasıdır.

Brüt takas uygulamasında ki pay senetlerinde alım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit, satım yapmak isteyen yatırımcılar ise takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurması gerekmektedir. Dolayısıyla brüt takas uygulamasındaki bir pay senedi alındığı gün satılamaz, ancak ertesi gün satılabilir.

Brüt Takas uygulamasına dahil olan pay senetleri internet üzerinden işlemlere de kapatılır. Bu pay senetleri ile ilgili emir gönderim işlemleri, aracı kurum ile yüz yüze görüşme veya telefon üzerinden yapılır.Ayrıca Brüt Takas’a dahil bir pay senedinde kredili işlem yapılamaz.

Borsa da işlem gören Brüt Takaslı  hisse senetleri için TIKLAYINIZ.

Pay senetlerinin brüt takasta kalacağı süre, SPK tarafından belirlenmekte olup bazı durumlarda Brüt Takas bitiş tarihi belirlenmediği için süresiz de olabiliyor. SPK’nın Brüt Takas ile ilgili duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Takasbank tarafından netleştirme uygulaması kaldırılan paylarda brüt takas uygulaması yapılmakta, aracı kurum ve yatırımcı bazındaki takas alacakları Takasbank tarafından takas süresinden sonra dağıtılmaktadır. Brüt takas uygulaması kapsamına alınan paylarda alım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit, satım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurması gerekmektedir.

  • 01/10/2020 tarihinde devreye alınan Pay Piyasası yeni pazar kurallarına göre Alt Pazar, Yakın İzleme Pazarı ve Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda takas işlemleri brüt takas esaslarına göre gerçekleştirilmektedir.
  • Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da brüt takas, Borsa İstanbul ve SPK tarafından getirilen tedbir uygulamalarına bağlı olarak pay bazında süreli olarak uygulanmaktadır.


İnternet İşlem Yasağı : 

İnternet işlem yasağı “Evet” olan pay senetlerinde, İnternet kanalları üzerinden işlem yapılamaz. Bu pay senetlerinde, işlem emirleri aracı kurum ile yüz yüze görüşerek veya telefon aracılığı ile iletilebilir.

Açığa Satış Yasağı:

 Açığa satış yasağı Evet olan Hisse senetlerinde Açığa satış işlemleri yapılmamaktadır.

Kredi Yasağı : 

Kredi yasağı Evet olan Hisse senetlerinde Kredili Alım işlemleri yapılmamaktadır.

Önemli Bilgi :  

-Günlük Alım ve Satım yapılamaz

-Günlük alım satım işlemi yapmanız durumunda sattığını adet kadar hesabınız " Eksi Bakiye ye" düşecektir.


Örneğin :

Brüt Takasa konu olan "X" hisse senedi var.

- Seans başında da "0" adette hisseniz bulunmakta, seans saatlerinde "200" adet alıp yaptınız ve yine aynı gün içerisinde bunu satınız diyelim. Bu durumda takas hesabınız "-200" adet gözükecektir. Örneklendirme üzerinden de görüleceği üzere brüt takasa konu olan hisse senedinin aynı gün alım ve satımı gerçekleştirilmemektedir.

- Diyelim ki seans başında "X" hissesinden yine "200" adet bulunmakta; Aynı gün "100" adet daha "X" hissesinden aldınız, aynı gün sadece "200" adet satış yapabilirsiniz.

- Seans başında "X" hissesinden "0" adet var. Yine aynı gün seans içinde "200" adet aldınız fakat "50" adet (farklı adetlerde olabilir) satmaya karar verirseniz satmanız mümkün değildir. Hesabınız takastan önce "-50" adet olacağı için satmanız mümkün olmayacaktır.


www.bruttakas.com  RİSK Açıklaması;

www.bruttakas.com da yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Web sitelerden değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. www.bruttakas.com veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır. Ana Sayfaya DönOrtalama HesaplaTemettü HesaplaHisse AraCezalı Hisseler