Bedelsiz Sermaye Artımı

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketin özsermaye kalemi altında birikmiş kaynaklar (buna dönem kârı da dahil edilebilir) kullanılarak ödenmiş sermayesini artırması işlemidir.

 

Bu işleme “hisse bölünmesi” de denir.


Bedelsiz Sermaye Artımında bilinmesi gerekenler;

 

1.    Şirketin mevcut pay sahiplerine, sermaye artırımı sırasında payları oranında yeni paylar karşılıksız olarak dağıtır.

2.    Şirketin ödenmiş sermayesi artar, fakat özsermayesi değiştirmez.

3.    İşlem sonucunda şirketin piyasa değerinin de değişmemesi beklenir.

4.    Piyasa değerinin aynı kalması için, sermaye artırımının yapıldığı gün hissenin fiyatı ayarlanmaktadır.www.bruttakas.com  RİSK Açıklaması;

www.bruttakas.com da yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Web sitelerden değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. www.bruttakas.com veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Ana Sayfaya DönOrtalama HesaplaTemettü HesaplaHisse AraCezalı Hisseler